Lecznie ortodontyczne

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych, badaniem narządu żucia dziecka w czasie wzrostu i rozwoju oraz zapobieganiem morfologicznym i czynnościowym zaburzeniom narządu żucia.

Konsultacja

Konsultacja ortodontyczna rozpoczyna się od badania jamy ustnej i twarzy pacjenta oraz wywiadu, co pozwala ustalić rodzaj zaburzenia i sposób postępowania. Właściwy schemat leczenia zapewnia: pobranie wycisków szczeki i żuchwy oraz zdjęcia rentgenowskie (pantomogram i zdjęcie celafometryczne). Na podstawie analizy modelu diagnostycznego i zdjęć rentgenowskich określa się metodę i czas rozpoczęcia leczenia. Pacjent ma możliwość wyboru materiału z którego wykonany jest aparat stały oraz koloru aparatu zdejmowanego (ruchomego). Chętnie pomagamy w wyborze.

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne polega na stosowaniu aparatów ortodontycznych zdejmowanych (ruchomych) lub stałych. Aparaty ruchome wykorzystuje się do leczenia wad u dzieci i młodzieży, a także u osób dorosłych. We wczesnym okresie rozwoju stosowanie aparatów ruchomych może wpływać na kształtowanie twarzy.

Leczenie ortodontyczne refundowane jest do 13 roku życia i obejmuje leczenie aparatami ruchomymi. Wczesna diagnoza wad zgryzu u dzieci znacznie ułatwia leczenie i zapobiega pogłębianiu wady. Dlatego wczesna wizyta u ortodonty jest bardzo wskazana. Konsultacje można odbywać już w 2 roku życia dziecka. Zastosowanie mioterapii jest pierwszym etapem leczenia ortodontycznego. Te wczesne proste metody z wykorzystaniem ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta znacząco skracają proces leczenia.

Leczenie retencyjne. Po okresie koniecznym do wyleczenia wad zgryzu, następuje leczenie stabilizacyjne. Zakładany jest wówczas aparat retencyjny, którego zadaniem jest utrzymanie wyników leczenia. Aparaty retencyjne mogą być stałe jak i zdejmowane, w zależności od przebiegu leczenia.

Aparaty zdejmowane (ruchome)

Aparaty zdejmowane (ruchome) są niezbędne także do utrwalenia uzyskanych zmian w położeniu zębów. Aparaty zdejmowane mogą być stosowane u dzieci, jeszcze podczas gdy szczęka i żuchwa rosną i nie są wyrznięte wszystkie zęby stałe. Aparaty te nosi się kilka lub kilkanaście godzin dziennie są one w postaci akrylowej płytki ze specjalnymi metalowymi klamrami utrzymującymi aparat na zębach.

Aparaty stałe

Aparaty stałe stosuje się głównie wówczas, gdy są wskazania do wstępnego uporządkowania zębów przed wykonaniem uzupełnień protetycznych, kiedy trzeba wyprostować zęby nadmiernie nachylone oraz kiedy są wskazania do poprawy warunków zgryzowych po zakończeniu wzrostu. Aparaty stałe mogą być zastosowane tylko u pacjentów posiadających zęby stałe około 14 roku życia. Przeciętny czas leczenia zależy od wady zgryzu i trwa od 1,5 do 2,5 lat. Istnieje cała gama aparatów korekcyjnych, od nowoczesnych aparatów metalowych (tytanowe, niklowe) o różnych kolorach ligatur zakładanych na zamki, po aparaty stałe kosmetyczne (ceramiczne, kryształowe), samoligaturujące, lingwalne (językowe) czy aparaty Insignia.

Zakładanie stałego aparatu ortodontycznego nie jest bolesne i trwa do 1 godziny. Aparat ruchomy, wykonywany przez technika jest przekazywany z instrukcją Obsługi (jak i ile należy go nosić). Bardzo ważnym jest umiejętność przestrzegania zasad higieny jamy ustnej i odbywania wizyt kontrolnych. Podczas wizyty pacjent uczy się jak czyścić zęby aby nie uszkodzić aparatu i dokładnie usunąć resztki pokarmowe. W przypadku aparatów stałych wskazane są wizyty kontrolne co 4-6 tygodni, natomiast w przypadku aparatów ruchomych co 2-3 miesiące.

Szyny Clear Aligner

Alternatywną i nowoczesną metodą leczenia jest zastosowanie przezroczystych nakładek - Clear Aligner. Jest to małoinwazyjny i kosmetyczny sposób korekcji niezbyt skomplikowanych wad zgryzu. Szyny wykonuje się na podstawie modeli gipsowych. Pacjent dostaje trzy szyny na miesiąc różniące się twardością materiału (miękką, średnią i twardą) oraz siłą oddziaływania na zęby. Kontrole odbywają się co 3-4 tygodnie. Czas leczenia maksymalnie wynosi 8-9 miesięcy. Stosowanie szyn Clear Aligner jest komfortowe ze względu na możliwość wyjęcia aparatu, swobodnego oczyszczenia zębów i ponownego założenia aparatu. Jak po każdym leczeniu ortodontycznym konieczna jest retencja.

© 2014 Praktyka stomatologiczna. Ksymena Sikora.

Do góry